Немате књига у вашој корпи SrpskiСрпскиEnglish

Расправе, студије, чланци - 1. О фонологији

Натраг

Аутор Ивић, Павле
Област лингвистика / књижевност
Библиотека Павле Ивић
Датум објављивања 21.09.1998.
Формат 22.5 x 14
Тежина 820
Број страна 755
Цена 4000дин / 38.1€
Повез Меки
Писмо Ћирилица
Приређивач Dragoljub Petrović

Павле Ивић, једно од најзначајнијих имена српске и светске лингвистике, успешно се огледао у више дисциплина: дијалектологији, историји језика, фонологији, етимологији, ономастици, лексикографији, планирању језика.

Његова целокупна дела, објављена у 11 томова у редакцији Милорада Радовановића, поред појединачних, посебних издања садрже и чланке, расправе, предавања и студије – текстове који су настајали и били објављивани у временском распону од тридесет година у домаћим и страним публикацијама. Ови драгоцени текстови сабрани су у три књиге X тома Ивићевих целокупних дела под називом „Расправе, студије, чланци“. Прва књига, чији је приређивач Драгољуб Петровић, сабира текстове из области фонологије обухватајући сва важна фонолошка питања од Романа Јакобсона и развоја фонолошке теорије, преко упоредне, контрастивне и историјске фонологије, па до фонолошких система савременог српског језика, како стандардног, тако и његових дијалеката.

Текстови су груписани у 5 проблемских целина: 1. На путевима фонолошке теорије; 2. Проблеми упоредне и контрастивне фонологије; 3. Из историјске фонологије; 4. Из фонологије стандардног српског језика; 5. О дијалекатским гласовним системима, а у њиховим оквирима организовани су према времену када су објављивани. Многи од текстова који су били објављени у страним публикацијама преведени су за ову прилику са немачког, енглеског, француског и руског.


Павле Ивић је, следећи најновије токове науке о језику, али се и ослањајући на позитивне тековине традиционалне лингвистике,  успео да у интерпретацији језичких чињеница дође до решења која „значајно и трајно обогаћују доктрину светске лингвистике“, како истиче Слободан Реметић. Сам Ивић о томе каже: „Прихватање нових тековина у науци никад нисам схватао као безусловно одбацивање старих. Нови методи су добри као проширење методског арсенала науке, а не као замена за оно што су постигла претходна поколења“.


Додај у корпу


Од истог писца:



 

 

© Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića